To search

Home › Narkotyki - jak działają na pracę mózgu?

Narkotyki - jak działają na pracę mózgu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się zdarza.

Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś stracił życie, ponieważ robił coś, w czym nie dostrzegał niczego złego.

Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza niesamowite spustoszenie w organizmie, umyśle.

Osoba, która jest pod wpływem substancji odurzających nie myśli racjonalnie.

Z czasem znika u niej jakakolwiek moralność, gdyż nie potrafi zauważyć różnicy między dobrem a złem.

Smutne jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się podobnie: "Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie". To prawda, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednakże nie powinno namawiać do spróbowania, bowiem właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga uzależnienia. Osoba, która regularnie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Należy je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na drogę.

Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone.

Odmienia się podejście do postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających niszczy pracę mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by odpowiednio reagować na bodźce.

Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego.

Narkotyki zaburzają działanie danego neuroprzekaźnika. Pod wpływem substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne.

Dzięki dopaminie nałogowiec odczuwa euforię, przyjemność. Prawie każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna.

Jest jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli. Bardzo ciężko jest wyjść z tego nałogu.

Leczenie na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma wrażenie, że boli ją każdy skrawek jej ciała, a przez to okalecza się, by koncentrować uwagę na tylko pojedynczym miejscu.

Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która była na odwyku już nie powróci do nałogu.

Potrzeba chcieć samemu wyjść z dołu, który z każdą kolejną działką się pogłębia.

Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie.

Warto także wspomnieć, że wiele narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury.

Mało przemawiające? W proszkach znajduje się zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie. W tym temacie można się rozpisywać bez końca. Należy dowiedzieć się o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, bo ta wiedza może ochronić ludzi przed dopuszczeniem się wielkiego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia..
Więcej pomocy: geburtstagswünsche 60 geburtstag lustig
Page top