To search

Home › Kleszcz na jajach

Kleszcz na jajach

Jest ich bardzo dużo. czyhają siedzą w wysokich trawach, na drzewach i krzewach. Są też przenoszone przez zwierzęta. wgryzają się w skórę szybko i bezboleśnie, zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy kiedy.

Zauważamy go dopiero, gdy wzrośnie do ogromnych rozmiarów, a skóra wokół ugryzienia zaczyna swędzieć.

Jak ochronić się przed ugryzieniem i jak zachować się w sytuacji ukąszenia? Przede wszystkim, najważniejsza jest profilaktyka. Aby ochronić się przed ugryzieniem, wybierając się do lasu lub na łąkę powinniśmy zawsze zakładać pełne buty, koszule z długim rękawem i długie spodnie.

Głowę też należy ochronić czapką.

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciw ugryzieniom, które rozpyla się prosto na skórę.

Dobre efekty daje też olejek herbaciany oraz tymiankowy, kleszcze bowiem nie znoszą ich aromatu. Wystarczy tylko kilka kropel. Co zrobić, jeśli jednak mimo wszystko kleszcz nas ugryzie? Przede wszystkim trzeba go usunąć. nieprawdą są zalecenia o wykręcaniu kleszcza. Jedyną radą w tej sprawie jest usunięcie go sterylną pensetą, szybkim i pewnym pociągnięciem. Ważne, by kleszcz wyszedł ze skóry w całości. Skórę wkoło ukąszenia należy z uwagą obserwować, a w przypadku pojawienia się czerwonego rumienia naokoło miejsca ugryzienia, trzeba od razu zgłosić się do doktora. Kleszcze rozsiewają bowiem groźne choroby, jakimi są odkleszczowe zapalenie mózgu, czy też borelioza, na którą współcześnie nie ma medykamentu. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Wystarczy zachować trochę zdrowego rozsądku i działać w przypadku ugryzienia..
Autor: Turystyczna torba na prowiant
Page top