To search

Home › Czy powinno się wręczać luksusowe podarunki?

Czy powinno się wręczać luksusowe podarunki?

Zarówno wręczanie, jak i otrzymywanie upominków jest bez wątpienia bardzo przyjemne, czasem jednakże mogą przy tym wyniknąć jakieś krępujące sytuacje czy małe wpadki.

Często przykładowo nie wiadomo, jakiej wartości powinien być prezent, choć rzecz jasna wersja oficjalna jest taka, że istotna jest nie jego wartość, lecz sama pamięć i gest. Wygląda to jednak rozmaicie, a problemów może przysporzyć szczególnie kwestia prezentów luksusowych – wyszukanych, mniej standardowych i oczywiście kosztownych. Czy warto je wręczać? Luksusowe upominki powinny dawać sobie osoby, które na to stać oraz mające podobny status majątkowy.

Oczywiście nieraz osoba, która nie dysponuje wielkim budżetem, pragnie się wykazać i wydaje wiele na drogi upominek, co jednakże nie zawsze przynosi dobry efekt. Podobnie nie powinno się dawać kosztownych podarunków osobom, które mają nieadekwatną do tego stopę życiową i mogą poczuć się skrępowane takim podarkiem. Warto też zastanowić się nad stroną praktyczną – osoba, która dotąd nie używała i sama nie kupuje luksusowych perfum, a znienacka zostanie takimi obdarowana, może uważać je za marnowanie pieniędzy albo będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale nie będzie tego robić.

Rozsądniej zatem wybierać w takich sytuacjach podarki skromniejsze, ale za to bardziej przemyślane, lepiej dostosowane do preferencji osoby obdarowywanej bądź też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent wykonany przez siebie samodzielnie bądź coś innego, na przykład spędzić wspólnie czas. O tym nie wolno zapomnieć. Nawet kiedy daje się komuś najlepszy, najbardziej luksusowy podarunek i osoba obdarowana jest nim zachwycona, nie jest to powód, by obnosić się ze swoim darem oraz przechwalać się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a szczególnie przed tą osobą.

Jest to działanie ogromnie nietaktowne i można robiąc to wyrobić sobie opinię człowieka interesownego, niewychowanego oraz niekulturalnego.

Jeśli zatem myśli się, że wręczenie takiego prezentu to zbyt wielkie dokonanie, by można było zachować jego koszt w tajemnicy, taktowniej będzie z niego zrezygnować i wybrać coś skromniejszego..
Page top